top of page
Vyhledat

Čím kratší telomery, tím více zánětů

Mezi stresem, zkracovním telomer a stavem imunitního systému existuje velmi nepříjemný vztah: čím kratší telomery, tím více zánětů.


Jak může stres, který vzniká a „žije“ ve vaší hlavě, utlumovat váš imunitní systém? Důvodem je rychlost zkracování telomer a jejich a konkrétní délka.


Pokud zažíváte chronický stres, vaše telomery se rychle zkracují a příliš krátké telomery mohou vést k předčasnému stárnutí buněk včetně těch imunitních. Což oslabuje imunitní systém. A jak k tomu konkrétně dochází?


T-lymfocyty, imunitní buňky, které aktivně bojují proti infekcím, mají na svém povrchu jedinečný receptor připomínající skener. Tento skener zkoumá vaše tělo a hledá „vetřelce“ - maligní a infikované buňky.


Při zkoumání procesu stárnutí je zvláště zajímavý určitý typ T-lymfocytů - buňky CD8, které jsou hlavními detektory " vetřelců ", a které následně po potvrzovacím signálu z povrchového proteinu CD28 vetřelce zlikvidují. T-lymfocyty si potom „pamatují“ vlastnosti zlikvidovaného vetřelce (třeba viru), aby v případě, že stejný virus napadne v budoucnu vaše tělo, předaly tuto informaci mnoha tisícům svých následných kopií. Společně pak poskytnou silnou imunitní odpověď proti tomuto konkrétnímu viru. Tento princip je také základem očkování.


Vaše tělo obsahuje celou řadou T-lymfocytů a každý jednotlivý typ dokáže rozpoznat pouze jeden specifický antigen nebo virus.


Př virové infekci se několik T-lymfocytů, které mají ten správný receptor, musí urychleně rozmnožit pro boj s infekcí. Při tak intenzivním buněčném dělení se mnohokrát zvyšuje hladina telomerázy (enzym, jenž pomáhá obnovovat délku telomery.). A přesto toto množství telomerzy nestačí na udržování délky telomer, které se velice rychle zkracují.

Když jsou telomery T-lymfocytů příliš krátké, tato buňka stárne a ztrácí marker povrchového proteinu CD28, což je nezbytné pro účinnou imunitní odpověď. To je důvod, proč lidé s rychle stárnoucími buňkami, včetně starých lidí a těch, kteří trpí chronickým stresem, jsou tak často nemocní, a proto je pro ně tak těžké snášet chřipku, zápal plic atd.

Lidé s kratšími telomerami imunitních buněk, zejména CD8, nejenže začnou stonat častěji, ale také se u nich nemoc rychleji rozvíjí a mají závažnější příznaky těchto nemocí.


Čím kratší telomery, tím více zánětů


Když se telomery stárnoucích CD8 buněk vyčerpají, začnou vylučovat zánětlivé cytokiny. Jde se o bílkovinné molekuly, které spouštějí systémový zánět.


V průběhu času se telomery stále zkracují a buňky CD8 zcela ztrácejí účinnost. Odmítají však zemřít a hromadí se v krevním řečišti.


Tyto odpadlé T-lymfocyty jsou jako zahnívající ovoce nebo zelenina v krabici, díky nimž začnout hnít i kusy v jejich blízkosti.


Zhruba na podobném principu vylučují T-lymfocyty každý rok stále více a více zánětlivých látek, které přispívají k zánětu. Pokud se v krvi hromadí příliš mnoho starých buněk, zvyšuje se riziko vážné infekce a různých zánětlivých onemocnění, která mohou ovlivnit klouby, srdce, kosti, nervy a dásně.


Když CD8 buňky stárnou kvůli stresu, člověk sám stárne rychleji.

110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page